postheadericon Jak pozbyć się bólu pleców domowymi sposobami?

Największym wrogiem naszego kręgosłupa jest brak ruchu i jakiejkolwiek aktywności oraz długie przebywanie w jednej pozycji (np. długie stanie i siedzenie). Jeśli ból pleców jest niewielki, może być to skutkiem stresu albo naciągnięcia wiązadeł i mięśni. Jeśli jednak ból rośnie, oznacza to, że mogło dojść do przemieszczenia się krążków międzykręgowych, które zaczynają uciskać nerwy lub rdzeń kręgowy, co powoduje bardzo silny ból. Osobną kwestią jest ból pleców, występujący u kobiet ciężarnych.

Najczęstszą przyczyną schorzeń kręgosłupa są nasze złe przyzwyczajenia. Na przykład podnosząc coś z ziemi, schylamy się zamiast ugiąć kolana. Zakupy nosimy w jednej ręce, zamiast rozłożyć ciężar na obie ręce. Zakładanie nogi na nogę podczas siadania powoduje z kolei ucisk dużych tętnic znajdujących się nad kolanem, co utrudnia przepływ krwi.

Istnieje kilka prostych domowych sposobów na to, aby mieć zdrowy kręgosłup. Półlitrowy pojemnik, np. butelkę lub słoik, wypełnij kwiatami dziurawca i zalej je oliwą z oliwek. Olejek ten musi odczekać 3 tygodnie w ciemnym i suchym miejscu. Po upływie tego czas przecedź powstały olejek i nacieraj bolące miejsca. Jeśli 3 tygodnie to za długo, w międzyczasie można stosować specjalną mieszankę poprawiającą krążenie. Do 1 litra oliwy z oliwek należy dodać mieszankę olejków: po 10 kropli tymiankowego, rozmarynowego, nagietkowego i arnikowego. Wszystko trzeba dokładnie wymieszać i masować powstałą mieszanką napięte mięśnie. Można także stosować specjalne kąpiele. Do pięciu litrów zimnej wody należy wsypać 20 łyżek suszonego rumianku i gotować przez ok. 15 minut. Odcedzony wywar trzeba wlać do wanny z ciepłą wodą i kąpać się przez 10-15 minut. Kąpiel najlepiej robić wieczorem, tuż przed pójściem spać.

Poza wymienionymi sposobami, trzeba także pamiętać o kilku prostych sprawach: należy zawsze prostować plecy, mieć wysoko uniesioną głowę, unikać ciągłego przebywania w jednej pozycji, gimnastykować i rozciągać się, nie przeciążać organizmu, zakupy nosić w obu rękach, spać na odpowiednim materacu, zrzucić zbędne kilogramy.