postheadericon Ból kręgosłupa szyjnego w górnej części karku oraz potylicy

Ból kręgosłupa szyjnego pojawia się w górnej części karku oraz potylicy i promieniuje do czoła, tylnej części oczodołów, skroni lub rąk. Często nasila się przy niewielkich ruchach głowy. Bóle mogą być nagłe oraz stałe. Nagły nie oznacza jednak krótkiego napadu – może on trwać kilka godzin lub dni. Dolegliwościom kręgosłupa szyjnego towarzyszyć mogą zawroty głowy, szum w uszach, oczopląs i bezsenność. Przyczynami najczęściej jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, ucisk tętnic kręgowych i poszczególnych struktur nerwowych.

Bóle odcinka szyjnego stanowią coraz powszechniejszy problem diagnostyczny i leczniczy. Tuż po odcinku lędźwiowym, odcinek szyjny jest drugą lokalizacją, z której promieniuje ogromny ból.

Bóle szyi mogą powstawać u osób, które przebyły uraz kręgosłupa w wypadku samochodowym, mimo że nie stwierdzono złamań czy zwichnięć. Spora część osób po urazach kręgosłupa szyjnego wymaga ponownego leczenia po kilku czy nawet kilkunastu latach z powodu zmian zwyrodnieniowych w obrębie krążka międzykręgowego i stawów międzykręgowych. Poza urazami mechanicznymi, przyczynami bólu odcinka szyjnego są teraźniejsze uwarunkowania cywilizacyjne: siedzący tryb życia z wymuszoną pozycją pochylonej głowy czy obciążenie odcinka szyjnego podczas jazdy samochodem po nierównej drodze. Co gorsza, coraz więcej tego typu dolegliwości pojawia u coraz młodszych pacjentów.

W przypadku schorzeń, bólu, sztywności szyi najważniejsza jest regularność ćwiczeń. Regularne wykonywanie ćwiczeń na bóle kręgosłupa szyjnego spowodują rozluźnienie zesztywniałych stawów, a także wzmocnią mięśnie odpowiedzialne za ruchy szyi. Nie zawsze znana jest przyczyna bólu odcinka szyjnego, dlatego jeżeli podczas wykonywania jakiegokolwiek ćwiczenia pojawi się ból, należy natychmiast przerwać. Niektóre ćwiczenia mogą być wykonywane w biurze lub samochodzie. Do najprostszych ćwiczeń należy wysuwanie i cofanie podbródka. Należy to robić przy wyprostowanej głowie. Można również skręcać podbródek w lewą stronę aż do momentu pojawienia się bólu.